אאא

אפשר לנצח את הטרור, לפחות בסרי לנקה.

צבא סרי לנקה הצליח להשתלט על כל רצועת החוף של האי, ומלחמת האזרחים במדינה ופעילות הטרור של ה'נמרים הטאמיליים הגיעה כנראה לקיצה.

נשיא סרי לנקה, מהינדה רג'פאקסה, הודיע אתמול (שבת) בנאום שנשא בירדן, כי ארצו הביסה את מחתרת הנמרים הטמילים בשדה הקרב ויצאה כשידה על העליונה ממלחמת האזרחים שנמשכה קרוב לרבע מאה. "במבצע הומניטרי חסר תקדים בסיוע הכוחות המזוינים שלנו, ממשלתי הביסה לחלוטין את נמרי השחרור של הטמילים. אני שב לארץ שנפטרה לחלוטין ממעשיהם הברבריים של הנמרים", אמר בנאום.

לראשונה זה עשרות שנים, הצליח אתמול צבא סרי לנקה להשתלט על כל רצועת החוף של האי כולל הערים שהיו בשליטת הנמרים מספר שנים. הצבא מסר שכוחותיו הביסו את הנמרים הטמילים במובלעת קטנטנה בה נותרו ללא אפשרות לברוח מהאי בדרך הים.

בין 1995 ל-2001 ביצעו הנמרים הטמילים מספר רב של פיגועים - באחד מהם נפצעה בשנת 2002 נחתם הסכם הפסקת אש בתיווך נורווגי. שנה לאחר מכן פרשו המורדים משיחות השלום, אך הפסקת האש נשמרה. בשנת 2005 נרצח שר החוץ, לקשמן קדירגמאר, שחזר לביתו משחייה וכשנכנס נורה בראשו. שנה לאחר מכן פרצה שוב מלחמה.

במהלך הקרבות נהרגו מאות אזרחים ואלפי אזרחים נמלטו מהפצצות כבדות של הצבא על אותה מובלעת בגודל 3 קמ"ר.

דובר צבא סרי לנקה מסר שיותר מ-17,500 אזרחים נמלטו מהאזור מאז יום חמישי.

כוחות הממשלה מנהלים זה חודשים מצוד אחר מנהיג הנמרים הטמילים, ולופילאי פראבהאקראן, אולם לא ברור אם הוא וסגניו נותרו באזור המכותר או שהצליחו כבר להימלט מהאי.

אך אין ספק כי המחתרת הטאמילית הוכרעה, מאות אזרחים נהרגו וזאת ללא שהאו"ם ומועצת הביטחון טרחו להתערב בנעשה.

בתחילת השנה כבש צבא סרי לנקה את בירת המורדים. באמצע החודש שעבר הכריזו המורדים כי הם "ילחמו פוליטית" אם תושג הפסקת אש. ב-26 באפריל הודיעה ממשלת סרי לנקה כי עליהם להיכנע וכי לא תהיה הפסקת אש. בשבת הודיעה סרי-לנקה כי המורדים הובסו.

במהלך הקרבות נהרגו מאות אזרחים, לא נרשמה כל פעילות מדינית במועצת הבטחון