אאא

לזמרת דין דין אביב היה טוב. לא הייתה לה שום סיבה טובה לעצור את זרם החיים השוטף ולעשות חשיבה מחדש. היא הייתה זמרת מצליחה, מכרה אלבומים בעשרות אלפי עותקים ולו"ז ההופעות שלה היה צפוף. לא חסרו לה פרסום, כסף ותהילה. בקצור החיים הטובים.

אך בכל זאת תמיד היה משהו חבוי עמוק בנשמתה, אולי מה שאנחנו קוראים "הניצוץ היהודי", נשמת המשוררת שלה הבליחה מידי פעם בפעם טקסטים מרגשים, עמוקים ורוחניים. בסוף הדרך לאחר תהליך ארוך היא הגיעה ליהדות, שעטפה אותה בחיבה והיא מצידה השיבה לה אהבה. 

בימים אלו היא משתתפת בהקמת מסלול מיוחד רק לנשים, המאפשר להן ללמוד שירה ומוזיקה בצורה מקצועית בבית הספר "אוברטון".

דיברנו אתה על מוזיקה, "שירת נשים" ורוחניות.  

מה הביא אותך לפתוח קורס דווקא לנשים?

"יש משהו מיוחד כשנשים שרות עם נשים, האווירה האינטימית והאחווה הנשית נותנים העצמה לכל הסיפור.  הקורס מיועד לנשים  שאוהבות לשיר ויש להן זיקה לשירה. יש נשים שרוצות להיות זמרות ויש נשים שרוצות לשיר, והשירה זה מקום בשבילן להתפתח ולהעצמת אישיות. אך בקורס אלו ואלו יגיעו לרמת שירה  של סולניות מקצועיות.

את מלמדת בקורס עצמו?

אני מלווה את כל הקורס, את כל ה-ח"י שיעורים.

יש בקורס מורות נפלאות ומקצועיות כמו: ריקי גל ,סיגי חזמה, סיגל גינזבורג ושושיק שני שמלמדות כל אחת ושיטותיה הייחודיות, פיתוחי קול מסוגים שונים, דיקציה, תרגילים מעולם הפסיכודרמה, משחק מול מצלמה לזמרות ועוד.

אני באופן אישי, אלמד אלתור בשירה, קצב ובסיס של קצב,  את העולם של הרית'ם,  וברור שאני אדבר  גם על הרוחניות שיש במוזיקה ואחבר את זה לנקודה היהודית.

באיזו נקודה המוזיקה והיהדות נפגשות?

יש נקודה כל כך אהובה עלי, כל כך יהודית והיא - "ישראל ערבים זה לזה", אנחנו בתור יהודים מחויבים באופן הכי פשוט והכי טהור לאדם שאנו פוגשים, בחיבור שלנו ובאהבה שלנו אליו ללא תנאי - "ואהבת לרעיך כמוך.

אני חושבת שהעיקרון היהודי הזה, הוא כל כך מתחבר לעולם של המוזיקה ואגב זה גם המקום שגרם לי ליהד את חיי יותר ויותר, בגלל האהבה ללא תנאי.

במוזיקה גם כן השורש הוא מאוד עמוק ורוחני, ישנו רצון לתקשר ולהביא אור, אפילו מוזיקה עצובה היא פעמים רבות מקום לבניה מחדש, כמו יום הזיכרון שהוא מקום שבו אנו זוכרים ונבנים מאירים את האופל.

בקורס אני רוצה להעביר ולתת גם את המתנות הטובות הללו שנובעות מהחיבור בין היהדות למוזיקה.

 (צילום:
(צילום: "רנבי" רן בירן )
הגדלה

קורס שהוא רק לנשים, יש בו ערך מוסף מבחינה אמנותית?

בוודאי. כמו שכבר אמרתי זה יהיה מקום לנשים, בלי קשר לדתיות - זה מאוד מיוחד שהלימוד מתבצע בקבוצה נשית. ב'אוברטון' זו פעם ראשונה שאנו פותחים את המסלול הזה רק לנשים.

החלל שנוצר בעבודה רק עם נשים מאפשר פתיחות וחופש שלא מתאפשר בסביבה מעורבת עם גברים. אני עובדת עם תנועה הגוף הוא חלק מהכלי שלנו. הגוף נהיה יותר שלם כשהוא בשימוש מלא.

בקורס הזה אני מלמדת שמונה עשר שיעורים בצורה הזו זה נכנס יותר עמוק. 

בכלל ישנה ייחודיות  ב'אוברטון' כבית ספר ללימודי שירה מכיוון שהוא נותן פוקוס מיוחד על שירה, הלימוד נעשה במבט כולל על כל הצרכים המיוחדים לאדם המעוניין להיות זמר. 

יש דין דין ויש דיין 

אז איך הכל התחיל? מתי התחילה בת קול לקרוא לדין דין אביב לחזור אל אביה שבשמים?

זה היה תהליך ארוך. הכל התחיל שבעלי (אלון יופה נ.ב) מל את בנינו הבכור עדן. המוהל, בלי הודעה מוקדמת פשוט לקח את היד של אלון ונתן לו למהול את הבן, באותו רגע נפתח לו משהו מאוד חזק ומאוד רוחני. בעצם מאותו רגע אנחנו במסע לברר מהי העצמה הרוחנית שהתגלתה לנו אז. 

ומאז מידי פעם אני מגלה עוד משהו שאני חייבת לברר וככה זה - תהליך. כשרציתי לקחת את הילד לגן, לא מצאתי גננת, משום מה אף אחת לא נראתה לי, עד שראיתי את אוסנת (חסידת ברסלב). הייתי חייבת לברר מה זה יש לה מאחורי העיניים הרכות ולמה אני רוחשת לה אימון במובן הכי עמוק של המילה? בקיצור מה יש ביהדות שיכולה להפוך אנשים מקצה לקצה?

הכל היה טוב, לא היה משבר ולא הייתה טראומה, אך ההארות הללו משכו אותנו כפרפרים אל האור. 

היכל המוזיקה והיכל התשובה סמוכים זה לזה

את חלק מגל גדול של מוזיקאים שהתקרבו ליהדות בשנים האחרונות. יש משהו במבנה האישיות של מוזיקאים שמושך אותם לדת?

אתה יודע שהיכל המוזיקה והיכל התשובה נמצאים סמוכים זה לזה בשמים? זה בעלי חידש לי לפני כמה ימים. אם כן מוזיקאי שלא דופק על הדלת הצמודה הזו ולא פותח את השער אל עולם התשובה פשוט פיספס את ההיכל הצמוד אליו.

ייתכן שזו הסיבה שהמון מוזיקאים חוזרים בתשובה, פשוט מבחינה סטטיסטית צפוי שהם יפלו אל היכל התשובה הקרוב אליהם (צוחקת).

וכמובן יש את האלמנט של הרוח, תמיד מוזיקאים מחפשים את הממד הרוחני, זה תמיד הרגש. 

יותר רגש פחות תאולוגיה?

ברור, אי אפשר להסביר רוח, בודאי שאי אפשר להסביר במילים רוח הרגשה, זה ממד שאם אתה תופס אותו יש לך אותו. אני לא יכולה להסביר - אני יכולה לנסות.

מוזיקאים המתקרבים לדת מקבלים את זה יותר בסביבה החילונית?

לא. זה לא קל. לא בחרנו בדרך הקלה. היהדות מצמצת את מרחב התנועה, אך זה רק נראה, "בצר הרחבת לי", דווקא הצמצום והפוקוס מרחיבים לנו את המישור הנפשי. 

היכן שאתה מצניע שמה אתה גדל. כי מרחב תנועה שלך קטן  ועדיין אתה חייב להיות יצירתי ויצרי ולהיות שמח בחלק שלך. ברגע שהצלחת ואתה שמח בחלקך באותו מקום צר ראייה היא שנשמתך עלתה בדרגתה. 

רוחנית מאז ומתמיד 

כששאלתי את דין דין איך היא מרגישה ביחס ליצירה שלה בתקופת החילוניות, חשבתי שהיצירה שלה באותה תקופה הייתה שונה מאוד והרבה יותר חומרנית, אך אז היא הפתיעה אותי בטקסטים שהיא כתבה כחילונייה שלא היו מביישים משוררים דתיים.

"האמת שתמיד חפשתי את ה', נגיד בשיר 'לוחשת סודותי' כתבתי (יחד עם יעל נעים) כבר אז את המילים הללו: 

לוחש את סודותי / שומע תפילותי,

רואה הוא בעיני / יודע.

נגלה בחלומי / יוצר הוא בדמותי,

את צלם נשמתי / בורא בי.

כך גם בשירים רבים אחרים  יכולתי לדקלם באמצע שיר משפטים מן המקורות כמו: 'ועתה הודיעני את דרכיך' וא-ל נא רפא נא לה' ועוד רבים וטובים.

ככה בחילוניותי תמיד זה היה שם, וזה היה מדהים במבט לאחור לראות שהרוחניות תמיד הייתה שם. פשוט החלטתי שאני לא סתם "רוחנית" אלא  הולכת לפי הדרך היהודית האמתית והמקורית, כי הרוח שלה מאוד מדברת אלי. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'מוזיקה' ותישארו מעודכנים

מה היית אומרת לאישה דתית שרוצה לפתח קריירה בשירה, בתור אמא?

אומר לך משהו על אימהות. אני עשיתי את האלבום הראשון שעדן בני הבכור היה בן 4 חודשים והאלבום זכה לחשיפה יפה מאוד, לאחר מכן עשיתי עוד אלבום עם הילד השני שגם כן הצליח יפה מאוד.

עם הלידה השלישית המקום של היצירה נעצר מעט, החיים דרשו שאני אעצור. וזה בדיוק מה שיפה במוזיקה, הוא נורא דינמי אפשר לעשות הכל, ואז לעצור, במקצוע הזה אפשר להיות עצמאית ולהחליט מה ומתי לעשות. 

יש גם הרבה נישות, את יכולה להיות מורה למוזיקה במקומות רבים ולהופיע לנשים בלי סוף. מעבר לזה מוזיקה היא מקום של אומנות של יצירתיות של יצריות להביע את עצמך, אנשים עושים דברים רבים בשביל עצמם ומוזיקה היא דבר גדול. 

זה חלק מהחיות שלנו, מהטוב שזה עושה לנו בחיים, לא כל אדם מוכשר חייב להיות זמר ענק, הוא יכול להיות אין סוף דברים אחרים שיהפכו אותו לאדם מאושר. 

מעוניינים ללמוד אצל דין דין? הקליקו לפרטים >