אריה דרעי בראיון. צילום: ערוץ 2
אאא

אריה דרעי, שעד לא מזמן נחשב אולי לאחד הפוליטיקאים המשפיעים ביותר בפוליטיקה הישראלית, מבכה בימים אלה דווקא את התמסחרותה והפוליטיזציה של המימונה, שצויינה אתמול.

"נולדתי במרוקו, ככתוב 'בניסן נגאלו בני ישראל והם עתידים להיגאל בניסן', והחג הזה למעשה בא לרומם את רוח בני ישראל, מימונה מתוך המילה אמונה", אמר דרעי. אבל הוא בהחלט לא מרוצה ממה שנהיה מיום חגו. "אני רואה שבפארקים מביאים כל מיני זמרים - הפכו את החג לעוד במה של יום העצמאות, את היהודים הפשוטים לא מראים, מראים רק פוליטיקאים", התלונן.

דרעי סיפר כי לאורך שנים נערכת בביתו המימונה המסורתית בתום חג הפסח, אירוע שמאפשר להראות את השכנות והאהבה. "ומה יש היום במימונה מכל תרבות מרוקו?", הוא תוהה בקול רם. "המופלטה השמנונית עם הדבש". דרעי מפנה אצבע מאשימה כלפי העסקנים, שלדבריו כל השנה מתפרנסים מהמימונה. "במקום למלא את זה בתוכן רוחני, הם הפכו את זה לאיזו במה שתהיה להם סיבה לקיומם", הוא מעניק פרשנות משלו.

למרות הכל שומר יו"ר ש"ס לשעבר פינה חמה לחג המסורתי. "אני בעד המימונה, אבל שלא יהפכו את זה למקור זול או רוחני", אמר. וגם לביטוי "תרבחו ותסעדו" המפורסם של חג המימונה יש לדרעי הסבר. "הכוונה היא להצלחה ורווחה", הוא אומר. הצלחה רווחה שלא תזיק לכולנו, וגם ליו"ר ש"ס לשעבר שמתכנן קאמבק פולטי לקראת אוגוסט, כאשר תסתיים תקופת הקלון שהוטל עליו.