אאא

התפתחות משמעותית בפרשת 'המרד' בישיבת חברון גבעת מרדכי: בשעות הערב של יום שלישי הגיעו ראשי הישיבה אל מעונו של מרן ראש הישיבה הגאון רבי אהרון לייב שטיינמן שליט"א רח' חזון איש בבני-ברק והתייעצו עימו על המרד בו פתחו תלמידי הישיבה.

ראשי הישיבה סיפרו לרב שטיינמן את חומרת הדברים ומעשי האלימות המתרחשים לדבריהם בישיבה הידועה במהלך החודשים האחרונים. ראשי הישיבה ביקשו ממרן ראש הישיבה לצרף את חתימתו למכתב חריף התוקף את הפגיעה החמורה במנהל הישיבה וכן את מעשי הוונדליזם.

אמש, בשעות הערב התנוסס על לוח המודעות בישיבה המכתב שהעתק ממנו ותוכנו המלא מפורסם לראשונה ב"כיכר השבת".

תחת הכותרת "אל בני הישיבה הק'" נכתב, "נזדעזענו ונחרדנו ועגמה נפשנו מהרעה הגדולה שפשטה לאחרונה בישיבתנו הק', שנפרצו בה כל הגדרים ונעשו מעשים אשר לא יעשו, של השחתה ובזיון, ובפרט הפגיעה באחד מהנהלת הישיבה שליט"א, שהיא פגיעה בכל ראשי הישיבה.

"אמנם ברור לנו שרק מיעוט ידו במעל, אבל מן הראוי היה שהרוב הגדול מבני הישיבה, שהם יראים ושלמים, יביעו בגלוי את מחאתם על אלו שבידיים הורסים את הישיבה גם ברוחניות.

"כבר גילינו את דעתנו בע"פ, ואנו חוזרים ומגלים אותה בכתב שלא יאמרו מדשתקו רבנן וכו', אנו חוזרים ומזכירים שעל הישיבה להיות בית מדרש גדול לתורה, למוסר ודרך ארץ".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

על החתום, ראשי הישיבה הגאון רבי משה מרדכי פרבשטיין והגאון רבי שלמה דוד כץ. מרן ראש הישבה הגראי"ל שטיינמן הוסיף בכתב ידו לפני חתימתו וכתב: "הנני בזה לחזק ידי ראשי הישיבה ויהי רצון שמהישיבה יצאו גדולי תורה מאוד".

הרקע למכתב החריף, הינו המרד שהחל בישיבה בתחילת זמן קיץ הנוכחי וזאת בעקבות "זריקתם" של שני בחורים מהלימודים בישיבה, בשל מעשי הוונדליזם שנעשו בעקבות ביטולו של מעמד ה"פורים רב", כאשר בין היתר הושחת לוח זיכרון להנצחת התורם וכן נופצו חלונות והושחת רכוש, ובנוסף החרימו הבחורים את שיעורי ראשי הישיבה וכן נעלו את חדרי השיעורים.

בשיחה עם "כיכר השבת", אומר א', אחד מבחורי הישיבה כי "יש להפריד בין מחאה מוצדקת לבין מעשי האלימות". לדבריו, "גם ראשי הישיבה תמכו בנו במאבק הצודק כנגד הנהלת הישיבה, אולם התנגדו למעשי הוונדליזם, ובצדק".

"בנוסף", לדבריו, "יש לשים לב שמרן הגראי"ל שטיינמן לא חתם על המכתב כתוכנו אלא הוסיף את דבריו ועליהן חתם".

מכתב ראשי הישיבה נגד האלימות. צילום בלעדי: כיכר השבת
מכתב ראשי הישיבה נגד האלימות. צילום בלעדי: כיכר השבת