אאא

הלימון משמש בעיקר להפקת מיץ, לצרכי תיבול ובישול. בנוסף ניתן להשתמש בקליפה, בציפה ובחרצנים שלו לבישול ואפייה, וכן למטרות רבות נוספות. מיץ הלימון מכיל כחמישה אחוזים חומצה ציטרית ועל כן טעמו חמוץ.

על פי הרמב"ם הלימון מוציא אש מהגוף, כלומר מוריד כעס, מקרר. בנוסף מייחסים לו תכונות ריפוי וחיטוי, טיפול ביבלות ועקיצות, חיזוק מערכת הלימפה, ניקוי מערכת העיכול, הבהרת כתמים והברחת קמטים, ואפילו פיזור צלוליטיס והרזיה. אפשר גם לסלק זבובים משולחן האוכל על ידי הנחת פרוסות לימון על השולחן. להלן טיפים ופטנטים שונים לשימוש בפרי הלימון.

ראשית להקלת הסחיטה, יש לשים את הלימון בכלי עם מים חמים (לא רותחים) לכמה דקות, לאחר מכן לגלגל אותו על השיש, בתנועת מעיכה ומובטחת סחיטה קלה ויעילה.

הלימון בשירות הקוסמטיקה:  החומצה הציטרית שבלימון מסייעת בהבהרת כתמים, יש להתמיד במריחת מיץ לימון טרי על העור. בנוסף להבהרה פעולת הניקוי בלימון תסיר תאים מתים, "פילינג" בשפה המקצועית.

מתכון למסיכת הזנה ביתית לפנים: לערבב חלבון ביצה עם מיץ מחצי לימון, למרוח על הפנים ולהשאיר 20 דקות. לשטוף במים פושרים כדי להסיר היטב את המסיכה וכשהעור נקי יש לשטוף שוב במים קרים כדי "לסגור" את הנקבוביות.

אפשר גם להשתמש בטיפת מיץ לימון על הגבות, לאחר מכן לסרקן באמצעות מסרק גבות מיוחד, מיץ הלימון ישמור את צורת הגבות ללא שינוי.

הלימון בשירות הניקיון: כתמי חלודה שנותרים על הריצפה במקום שבו עמד מכשיר חשמלי, ינוקו היטב באמצעות מיץ לימון בתוספת נדיבה של מלח (יש לבדוק בפינה נסתרת את עמידות הרצפות), יש להמתין מעט ולשפשף עד להעלמת הכתמים.

מנקה גם סירים

כתמי חלודה על בגדים יש להשרות בתמיסה של מיץ מלימון אחד וכף וחצי מלח, לאחר ההשריה לכבס כרגיל

נותרו לכם חצאי לימונים ´משומשים´? הכניסו אותם לסיר, הוסיפו מים והרתיחו. הלימון יחדש את הברק של הסיר. תועלת נוספת תיווצר עם שפיכת המים מהסיר - ניקוי של מערכת הביוב של הכיור.

גם ברזים וכלים מכרום יבריקו לאחר ניקוי בתמיסה מכמות שווה של מים ומיץ לימון טרי, בתוספת מלח. ניתן להשתמש באמצעות בקבוק ספריי. יש לנער לפני השימוש ולהבריק את הברז או הכלי.

לימון בתוספת חול, ינקה כלי נחושת. יש לשפשף את הכלי בתערובת של חול ומיץ לימון. החול ינקה את הלכלוך, והלימון ימיס את השומנים וגם יבהיר את הכלים.

לימון בשירות הבריאות

 הטיפ הבא מיוחס לרמב"ם, בכל בוקר על קיבה ריקה, לשתות כוס עם מים חמים (לא רותחים), בתוספת מיץ מחצי לימון וכף שמן זית. זה מועיל ביותר לניקוי מערכת העיכול מפסולת, שזהו עקרון חשוב בתורת הרמב"ם לרפואה מונעת. ניתן להוסיף כפית דבש.

על פי ההומיאופתיה, לתוספת סידן, יש להכניס לכוס ביצה טריה שלימה, לאחר ששוטפים את הקליפה, לכסות במיץ מלימון טרי ולהשאיר למשך לילה. במהלך הלילה הקליפה נמסה ובבוקר אוכלים את ה"קוטג´" שנוצר ממנה. למי שיש חוסר סידן יש לבצע זאת במשך שבועיים. לחיזוק שגרתי ניתן להסתפק בפעמיים בשבוע.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לסיום, הלימון בתפקידו הבסיסי, במטבח: לפני בישול דג משרים אותו במיץ לימון, אשר מסייע להפחתת הריח האופייני ולשיפור בטעם.

גם לאחר הבישול מגישים דג עם חצי לימון, לנוחות, עוטפים את חצי הלימון ברשת, כמו בשקית, וקושרים, כדי לאפשר סחיטה נוחה ללא גרעינים.

שימושי גם בהגשת תה עם לימון.

כדי "לשבור" תבשיל שיצא חריף מידי, מוסיפים מעט מיץ לימון להפחתת החריפות.

מיץ לימון מייעל את ספיגת הברזל ולכן הוספת לימון לטחינה מעלה את שיעור הספיגה של הברזל בדם.

ויש מי שימצאו עוד שימושים רבים ללימון, לא סתם אומרים לימון מוסיף המון!