אאא

מאבקם של הרבנים הראשיים למניעת חילול שבת לקראת ל"ג בעומר, נושא פרי.

מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו נפגש לפני זמן קצר עם רב הכותל והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ, בלשכתו סמוך לכותל המערבי, והודיע כי לאור דחיית ההדלקות במירון לשעה 12 וחצי בליל ל"ג בעומר, תדחה המשטרה בהתאם לכך את ההערכות הכוללת, כדי למנוע חילול שבת.

כפי שנחשף ב"כיכר השבת", כ"ק האדמו"ר מבאיאן שיגר השבוע בקשה לסגן שר החינוך חבר-הכנסת מנחם-אליעזר מוזס שיבדוק עם המשטרה כיצד אפשר לדחות את ההדלקה לשעה שלהערכת המשטרה יוכלו הכוחות להיערך ללא חילולי שבת.

חבר-הכנסת מוזס פנה למפקד המבצע ניצב זוהר דביר שהבהיר כי מבחינתו אם ההדלקה תידחה לשעה 12 בלילה אין כל חשש לחילול שבת. "המשטרה תיערך בפרק זמן של ארבע שעות החל מצאת השבת ועד למועד ההדלקה", אמר.

כידוע, לחסידות באיאן יש קביעות בהדלקה הראשונה במירון. ל"כיכר השבת" נודע כי האדמו"ר דרש שלא תהיה שום הדלקה לפני ההדלקה המסורתית. המשטרה הבטיחה לעמוד על המשמר.

השבוע נחשף כאן תוכן המכתב של הרבנים הראשיים. "כל בית ישראל לדורותיו מקדישים ומעריצים את קדוש השם התנא אדוננו רבי שמעון בר יוחאי. ביום ההילולא שלו, ל"ג בעומר, כולם נקבצים להשתטח על ציון קודשו".

הרבנים מציינים כי רבים הבאים לציון הרשב"י להדליק מדורות, והשנה עלול המנהג לגרום לחילול שבת, בעקיפין. "בדורות האחרונים יש רבים גם שאינם מקפידים במצוות, שבאים להתפלל ולהדליק מדורות, יש חששות כבדים של חילול שבת ח"ו, כשל"ג בעומר חל ביום ראשון בשבת".