אאא

תושבי השכונה החרדית בצפת ודאי מתחרטים בימים אלו על כך שלא פשפשו יותר בציציותיו של הבחור שאותו העסיקו במשך שנים כ"גוי של שבת" - מה שהיה עשוי למנוע מהם מבוכה גדולה השבוע.

שנים רבות התפרנס עולה חדש מצפת מהעסקתו כגוי של שבת באחת השכונות החרדיות בעיר. במקביל, הוא הצליח ללקט פרנסה נוספת מעסקים חרדיים באזור, בהם שימש כאיש תחזוקה וקיבל על עצמו את התפקיד והתואר "הגוי". אלא שבשבוע האחרון גילו לקוחותיו לתדהמתם כי הגוי אינו גוי, ומלאכתו הייתה פסולה - האיש נחשף כיהודי למהדרין, שהצליח להתל בהם במשך שנים.

הגילוי המרעיש אירע בעקבות הגעתה של בתו של הגוי המתחזה לבית הדין הרבני בעיר, שם ביקשה לפתוח תיק גירושין. לצורך כך נבדק תיק הנישואין שלה, שנפתח לפני כעשור. "לפי הנהלים, כל עולה חדש שבא להתחתן בישראל עובר הליך שנקרא ´בירור יהדות´", הסבירה אפרת אורבך, דוברת בתי הדין הרבניים. "לצורך כך בדקנו מי ההורים שלה. בבית הדין רשום שהיא יהודייה, וההורים שלה יהודים - לחלוטין לא גויים".

לאחר מספר ימים הגיעה האישה לבית הדין הרבני פעם נוספת. הפעם, במטרה להשלים את תהליך גירושיה, היה עליה לעבור הליך שנקרא "חקירת שמות". לצורך כך התייצב במקום גם האב הגאה, והעיד בפני הדיינים כי היא אכן ביתו והוא אביה. אלא שאחד מהעובדים במקום זיהה אותו, וחמור מכך - את משלח ידו. משרה זו, כידוע, היא בעלת תנאי בסיסי אחד - לא להיות יהודי.

הרב שמואל אליהו, הרב הראשי של צפת ובנו של הראשון לציון מרדכי אליהו, ציין כי למושג "גוי של שבת" אין כל בסיס הלכתי, וכי הוא היה נהוג בעבר בגולה. "זה נהוג אמנם להעסיק איש כזה בכל קהילה חרדית, אבל מבחינתי, אסור לשלוח אפילו גוי לחלל את השבת", הוא הסביר. "עם זאת, לא נורא-לפחות אני שמח שגילינו עכשיו עוד יהודי במדינת ישראל ".