אאא

 הפעילות משתקפת לציבור בעיקר על גבי לוחות המודעות, האתרים, הרדיו והעיתונים. אך העבודה האפורה שכוללת ישיבות ליליות, דיונים אינטנסיביים ארוכים ומפגשים עם המושכים בחוטים במגזר, כל אלו מתבצעים הרחק מעין הזרקורים ועד עתה לא נחשפו בתקשורת עד עתה. צוות תקשורת של כאן 11 ביקש להצטרף ליום שגרתי במטה ומספק הצצה אל הפעילות המרתקת.

בכתבתו של יובל אגסי ב"כאן 11" מסוקרת מלחמתם של אנשי מטה ההסברה גם מול מפיצי ה'פייק ניוז', המשחיתים פעם אחר פעם את מודעות מטה ההסברה ואת המודעות עם קריאותיהם של גדולי הדור על החובה לצאת ולהתחסן. 
 
בכתבה נחשפים מספר דמויות מפתח במטה ביניהן איצ'ה דז'אלובסקי אחד ממפעילי קו המידע של מטה ההסברה החרדי, הזוכה לחשיפה מדהימה של כחצי מליון דקות האזנה מדי יום. בין תפקידיו בקו המידע לעקוב אחר שמועות הכזב ולהפריך אותן. בכתבה הוא נשמע מספר על זיופי המודעות עם חתימות הרבנים הקוראים כביכול שלא להתחסן: "עברנו אחד אחד, התקשרנו אל כל הרבנים שמופיעים שם ומתברר שהם כלל לא חתמו על המכתבים הללו. הם אמרו לנו 'ההזויים היו פה, אבל אין לנו שום קשר איתם'".
 
אחד השמות שמוזכרים רבות בעת האחרונה על ידי מפיצי מידע הכזב הוא הרב נפתלי ברנשטיין ז"ל, שמוגדר על ידם כקרבן חיסון הקורונה. בכתבה נשמע דז'אלובסקי מספר על שיחת טלפון עם בנו של המנוח: "הוא סיפר לי שאבא שלו חלה חודש קודם לכן, לאחר שבשל גילו הצעיר כלל לא היה זכאי לחיסונים. הוא פשוט התפרק לי בבכי והכחיש מכל וכל את העובדה שאביו לקח חיסון". 
 
אחד ממפיצי ה'פייק ניוז' הגדולים היה ידידיה חסון, שניהל מאות קבוצות. "היום אני יודע שזה פייק" הוא נשמע בכתבה. "הסיפורים הללו בנויים שקר אחרי שקר". מה שגרם למפנה בדעתו הייתה שיחה עם יועץ ההסברה מני חדד שהוכיח לו שחור על גבי לבן את אמיתות הדברים. כיום חסון, באמצעות אותה רשת (צא"פ מגזין) מפיץ את חומרי מטה ההסברה ומעודד אנשים להתחסן.
 
במהלך הצילומים ביקרו חדד ובלומנטל אצל ראש הקהל דחסידי בעלזא הרב מרדכי בריסק. בעיצומו של הגל השני נערכה בבעלזא חתונה שעוררה תגובות רבות נגדם. כיום, הם מראשי הלוחמים בעד החיסונים.
 
בריסק: "במקום לעבוד הפכתי לאיש החיסונים, האדמו"ר נתן את המתווה וכולם סומכים עליו. כיום אנחנו עובדים להשפיע על עוד ועוד קהילות במטרה להרחיב את מבצע החיסונים ככל שניתן". 
 
גם סוגיית פורים – המדירה שינה מעיני ראשי מטה ההסברה ובכירי משרד הבריאות – מסוקרת בכתבה. הרב בריסק, שבכל שנה עורך אירוע המוני כבר הודיע כי "השנה האירוע הזה לא יתקיים". גם אירועים רבים אחרים של חסידויות שונות וישיבות נוספות, לא יתקיימו בשל המצב הרגיש.
 
צוות המטה נפגש מול המצלמות עם ראשי ת"ת פוניבז' במטרה לסייע ככל שניתן בקיום המגבית השנתית, תוך שמירה על כל הכללים ומתן סיוע באמצעות פרסום ואמצעים נלווים, כשהם מצפים שגם אחרים יגיעו בעקבותיהם.
 
את הכתבה חותם אבי בלומנטל, יועץ משרד הבריאות: "אנחנו צריכים לעשות הכל, בכדי שלא נצטער על פורים הזה. אנחנו במלחמה ואנחנו נלחמים עד שמנצחים. ברוך השם התחלואה במגזר החרדי יורדת והחיסונים בעלייה. אנחנו בעז"ה ננצח".
 
צפו בכתבה המלאה